Uvažujete o prodeji nemovitosti? Pokusím se vám rozkrýt nejčastější úskalí.

Prodat úspěšně byt či dům není jednoduchá záležitost. Pokud chcete předejít komplikacím či případným ztrátám, je zapotřebí mít celý proces prodeje nemovitosti zcela pod kontrolou. Další možností, jak se vyvarovat zbytečným chybám, je spolupráce s kvalitní a renomovanou realitní kanceláří. Přináším vám čtyři nejčastější chyby, kterých se prodávající dopouštějí, a řešení, jak se jim elegantně vyhnout.

prodej nemovitosti

 1. Současný stav nemovitosti nepůsobí atraktivně
Mnoho prodávajících podcení přípravu hned na začátku. Přitom hned první dojem z fotografií vaší nemovitosti je pro mnoho lidí tím hlavním impulsem k následné aktivitě. Je pochopitelné, že prodávající nemá zájem investovat finanční prostředky do renovace, pokud nebude mít zaručenu jejich návratnost. Někdy však stačí drobné úpravy, odstranění přebytečného vybavení či osobních věcí a nemovitost zazáří v úplně jiném světle. Už jenom investice do základního vymalování zvedne většinou cenu a zájem o nezanedbatelná procenta. 

Řešení – Homestaging

Homestaging neboli profesionální příprava nemovitosti na prodej. Profesionální designéři dokáží v krátkém čase zvýšit atraktivitu každého interiéru. Můžete tak získat výhodu při prodeji nemovitosti před ostatními.

2. Chybné stanovení prodejní ceny

Správné stanovení prodejní ceny je pro úspěšný prodej nemovitosti zásadní. Cena nesmí být ani příliš nízká, ani vysoká. Příliš nízká cena vás může připravit o finance, které byste mohli za vaši nemovitost získat. Příliš vysoká cena může spoustu potenciálních zájemců odradit. Když pak začnete časem cenu snižovat, nemusí to přinést očekávané ovoce. Ve finále tím můžete prodělat nejen peníze, ale také čas.

Řešení – Cenové mapy

Profesionální realitní makléř má několik nástrojů, díky nimž je schopen dopředu stanovit optimální cenu prodávané nemovitosti. Cenové mapy zpracovávají databáze informací o skutečných prodejních cenách, za které se aktuálně prodávají byty a rodinné domy. Tyto informace pak třídí přehlednou formou podle jednotlivých typů nemovitostí a území, kde se nemovitosti nacházejí.

3. Neefektivní vyjednávání

Po vystavení inzerátu s nabídkou prodeje nemovitosti mohou nastat dvě situace. S potenciálními kupci se strhne lavina a vy nestačíte plánovat prohlídky, nebo marně čekáte na dychtivé zájemce o prohlídku. Zřejmě tím lepším scénářem je, když je zájemců hodně, ovšem ne každý zájemce představuje zároveň vhodného kupce. Rozhodnutí, zdali kývnout na nabídku zájemce, či odmítnout a vyčkat na dalšího, je velmi složité. Realitní makléř má výhodu odstupu, není s nemovitostí emočně svázán. 

Řešení – nechte za sebe jednat profesionála, který vyselektujte vhodné zájemce

Se svým realitním makléřem si dopředu ujasněte a stanovte jasná kritéria. Podle nich se pokuste následně společně vybrat toho nejvhodnějšího zájemce. Rozhodujícím kritériem nemusí být vždy nejvyšší cena, ale také způsob financování či jednoduchost a snadnost obchodu.

4. Prodej nemovitosti na vlastní pěst za každou cenu

Při prodeji na vlastní pěst jste odkázáni na to, až vás bude zájemce o koupi sám kontaktovat. Prodávající, kteří prodávají nemovitosti sami, osloví mnohem méně potenciálních zájemců ve srovnání s kvalitní realitní kanceláří. A pokud oslovíte menší počet zájemců o koupi, je pravděpodobné, že prodáte za nižší cenu, než jakou jste si na začátku stanovili. Navíc pokud narazíte při prodeji na nějaký problém, nebudete mít vedle sebe partnera, který vám pomůže s řešením situace.

Řešení – Prodej nemovitosti svěřte realitní kanceláří

Spoustu starostí a práce vám může ušetřit spolupráce s kvalitní realitní kanceláří. Pokud se vyskytne problém, nejste na jeho řešení sami. Ať už se jedná o právní vady nebo problémy v katastru. Každá renomovaná realitní kancelář má také svou databázi poptávajících, díky čemuž se o vaší nemovitosti dozví cíleně větší množství lidí. Ve finále uspoříte starosti a čas, který můžete věnovat užitečnějším a příjemnějších aktivitám.

realitní makléři

Potřebujete pomoci s prodejem nemovitosti?

Pokud řešíte prodej či koupi nemovitosti, obraťte se na specialisty, na odborníky. Je to jednoduché. Domluvme si schůzku a popovídejme si o vašich záměrech, starostech. Ušetříte tím ve finále nejen čas i peníze, ale hlavně spoustu nervů.

Reality